Friday, January 27, 2023

Twitter pezullon sërish llogarinë e Kanye West

Platforma e mediave sociale, Twitter ka pezulluar të premten llogarinë e reperit amerikan, Kanye West përsëri, vetëm dy muaj pasi iu kishte rikthyer, sepse pronari i kompanisë, Elon Musk, ka thënë se kishte shkelur rregullat e platformës që ndalonin nxitjen e dhunës.

Musk, i cili e quan veten absolutist i fjalës së lirë, e kishte mirëpritur rikthimin e reperit, tashmë i njohur si Ye, në platformë në tetor.

“Unë u përpoqa për më të mirën. Pavarësisht kësaj, ai përsëri shkeli rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës. Llogaria do të pezullohet,” ka shkruar Musk në Twitter, të enjten.

Llogaria e West u pezullua brenda një ore pas postimit të Musk, duke iu përgjigjur një përdoruesi në Twitter, i cili kishte thënë “Elon Fix Kanye Please”. Twitter nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Përpara se të pezullonte llogarinë e Ye, e cila kishte mbi 30 milionë ndjekës, Twitter kishte kufizuar një nga postimet e tij në Twitter.

Platforma e mediave sociale rivendosi llogarinë e reperit përpara përfundimit të blerjes së saj prej 44 miliardë dollarësh nga Musk.

Po ashtu, Musk më vonë sqaroi se ai nuk kishte pasur asnjë rol në kthimin e Ye në Twitter, raporton Reuters.

Ye të enjten postoi një foto të manjatit të Hollivudit Ari Emanuel duke spërkatur ujë në pjesën e pasme të kokës së Musk me një çorape. Ai e ka mbishkrimin e fotografisë “Le ta kujtojmë gjithmonë këtë si postimin tim të fundit në Twitter #ye24”, përpara se llogaria të pezullohej.

Musk u përgjigj se llogaria e Ye ishte pezulluar për nxitje të dhunës, dhe jo për postimin e “një fotografie të pakëndshme timen duke u mirëpritur nga Ari”.

Në nëntor, Twitter rivendosi disa llogari të diskutueshme që ishin ndaluar ose pezulluar, duke përfshirë uebsajtin satirik Babylon Bee dhe komedianin Kathy Griffin.

Musk gjithashtu vendosi të rivendosë llogarinë e ish-presidentit amerikan Donald Trump pasi shumica e përdoruesve të Twitter votuan pro në një sondazh për të rikthyer Trump.

TË FUNDIT

Ministri i Alternativës lehtëson jetën e studentëve, nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi me FON

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Admirim Aliti, që vjen nga radhët e Alternativës dega në Kumanovë, sot ka nënshkruar një Memorandum Bashkëpunimi midis...
Marketing
Marketing
- Advertisement -