Friday, December 2, 2022

MAQEDONIA E VERIUT STATISTIKA COVID -19

313,360
NUMRI I PËRGJITHSHËM I RASTEVE
Updated on June 26, 2022 20:30
9,322
NUMRI I VIKTIMAVE
Updated on June 26, 2022 20:30
540
RASTET AKTIVE
Updated on June 26, 2022 20:30

Maqedoni

Taravari nesër do të dorëzojë kandidaturën për kryetar partie

Ushtruesi i detyrës Kryetar i Aleancës për Shqiptarët, gjatë ditës së nesërme edhe zyrtarisht do të dorëzojë kandidaturën për kryetar partie. Siç njoftojnë nga...

HUDHJA E GURTHEMELIT TË XHAMISË SË RE NË ZLLAKUQAN TË KUMANOVËS

Në fshatin malor Zllakuqan të Likovēs - Kumanovës u hudh guri themeltar i xhamisë së re. Programi kaloi në një ambijent gazmor me prezencë,të...

Dy të arrestuar për vjedhje në stacion hekurudhor të Kumanovës

MPB njofton se gjatë ditës së djeshme janë arrestuar dy persona nga Kumanova. Të njëjtit dyshohet se kanë kryer vjedhje në stacion hekurudhor të...

E diela mbetet ditë jopune në Maqedoninë e Veriut

GJYKATA KUSHTETUESE: INICIATIVA E ODËS EKONOMIKE E PABAZË Gjykata Kushtetuese e ka cilësuar si të pabazë iniciativën e Odës Ekonomike të Maqedonisë, me të cilën...

RAJON

Rama: Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut janë më mirë se kurdoherë

Në vigjilje të 110 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama ka folur për popullin shqiptarë të Maqedonisë dhe...

Taravari në takim me kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama 

Një delegacion i kryesuar nga Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (u.d.) dr. Arben Taravari, i shoqëruar nga z.Isen Shabani - kryetar i Komunës së...

Greqia ofron falas drutë e zjarrit për qytetarët

Në qendrat urbane kjo është një nismë e re dhe kjo shihet si një mënyre për të përballuar kostot e larta të faturave të...

Showbiz

“Shqiptari jetofsh në breza”/ Projekti që ndezi rrjetet i kënduar nga Aleksander Gjelaj

Ka më shumë se një muaj që është publikuar projekti më i ri i këngëtarit Aleksander Gjelaj i cili është pritur mjaft mirë nga...

Kjo është kënga më e re e super yllit shqiptar Leoniti

Një talent i tjetër muzikorë ka hyrë fuqishëm në skenën e showbizit shqiptar. Bëhet fjalë për djaloshin me preajrdhje nga Strellci i Deqanit, Leonitin, i...

Një projekt plot vlera, “Shqiptari jetofsh në breza” thotë Aleksander Gjelaj në këngën e fundit

Me tekst nga Gjovalin Lumaj dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, ylli i muzikës së pastër shqipe që jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara...

Teknologji

Takim mes dy liderëve të teknologjisë, Musk tregon se është zgjidhur problemi me shefin e Apple

Elon Musk ka thënë se ai dhe shefi i Apple, Tim Cook, e kanë “zgjidhur keqkuptimin”, lidhur me heqjen e mundshme të Twitter...

Trazira me Apple, Musk pretendon të luftojë për lirinë e fjalës

Elon Musk pretendon se po lufton për fjalën e lirë dhe të ardhmen e qytetërimit. Ai ka thënë se u zemërua për shkak...

Musk akuzon Apple për “censurë”, kritikon se po i rrezikon të ardhurat e Twitter

Elon Musk ka thënë se Apple ka ndaluar shumicën e reklamave të saj në Twitter dhe ka akuzuar kompaninë se kërcënon të heqë...

Sport

Maroku trondit Belgjikën “favorite”, e mund 2:0 në një sfidë dramatike

Maroku ka shijuar fitoren e parë në Kupën e Botës “Katar 2022”. Maroku mundi Belgjikën, me rezultat 0-2, të dielën në kuadër të Grupit F,...

Ndërhyrja e shtetit dhe padrejtësia e MKRS-së ndaj FFK-së rrezikojnë përjashtimin e Kosovës nga UEFA e FIFA!

Misioni parësor i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit, FIFA e asaj evropiane, UEFA, janë shteti larg duart nga futbolli. Nuk pranohet asnjë vendim administrativ e aq...

Pajtohen tifozët shqiptarë, “Shvercerat” dhe “Ballistët” shtrijnë dorën e pajtimit në Prekazin legjendar

Humanisti dhe hoxha i njohur, Halil Kastrati ka konfirmuar pajtimin e dy tifozërive shqiptare nga Maqedonia e Veriut, “Shvercerave” të Shkupit dhe “Ballistëve” të...

Pas shumë polemikave e kritikave, sot nis Botërori i futbollit në Katar

Pas 12 vjetësh pyetje, kritika dhe hamendje, Botërori i futbollit në Katar më në fund do të nisë të dielën. Pas 12 vjetësh pyetje, kritika...